Mfr. Part # : HCPL-0600-500E
Model Number : HCPL-0600-500E
Package : SO-8
The 6N137, HCPL-26xx/06xx/4661, and HCNW137/26x1 series are high-speed, TTL-compatible optocouplers designed for robust digital isolation. These devices integrate a GaAsP light-emitting diode with a high-gain photodetector, featuring an enable input for strobing and an open-collector Schottky-clamped transistor output. They offer excellent common-mode rejection (up to 15 kV/s) and are ideal for applications requiring isolation in high-noise environments, such as microprocessor system interfaces, isolated line receivers, and digital isolation for A/D and D/A conversions. Performance is guaranteed over a wide temperature range (-40 C to +85 C).
| Feature | Specification | Details/Conditions |
|---|---|---|
| Common Mode Rejection (CMR) | 15 kV/s minimum | at VCM = 1 kV (for HCNW2611, HCPL-2611, HCPL-4661, HCPL-0611, HCPL-0661) |
| Speed | 10 MBd typical | |
| Compatibility | LSTTL/TTL compatible | |
| Low Input Current Capability | 5 mA | |
| Operating Temperature | -40 C to +85 C | Guaranteed AC and DC performance |
| Package Options | 8-Pin DIP, SOIC-8, Widebody | |
| Strobable Output | Yes | Single channel products only |
| UL Recognition | 3750 Vrms for 1 minute (UL1577) | |
| CSA Approval | Approved | |
| Hermetic Version | Available | MIL-PRF-38534 (HCPL-56xx/66xx) |
| Absolute Maximum Input Current (IF) | 20 mA (Single 8-Pin DIP) | Up to 85 C |
| Absolute Maximum Supply Voltage (VCC) | 7 V | (1 Minute Maximum) |
| Absolute Maximum Output Collector Current (IO) | 50 mA | |
| Typical Propagation Delay (tPLH) | 48 ns | RL = 350 , CL = 15 pF, TA = 25 C |
| Typical Propagation Delay (tPHL) | 50 ns | RL = 350 , CL = 15 pF, TA = 25 C |
| Typical Output Rise Time (tr) | 24 ns | |
| Typical Output Fall Time (tf) | 10 ns | |
| Input-Output Isolation Voltage (VISO) | 3750 Vrms | 8-Pin DIP, SO-8 (1 min) |
| Input-Output Isolation Voltage (VISO) | 5000 Vrms | Widebody, OPT 020 (1 min) |
| Input-Output Resistance (RI-O) | 1012 | VI-O = 500 Vdc |